Gwarancja świątecznej dostawy – Paczkomat – złóż zamówienie do 20.12 (włącznie) ♦ -10% przy zapisie do Newsletter’a

Turmalin

Kamienie szlachetne – turmalin

Kamień turmalin był znany już w starożytności w basenie morza śródziemnego. Jednak jego sława rozpoczęła się dopiero w XVIII w.. Holendrzy przywieźli do Europy z Cejlonu ten wyjątkowy kamień szlachetny. Turmalin określali słowem “turmali”, który znaczy wielobarwny. 

Coraz częściej w jubilerstwie docenia się wielobarwne kamienie szlachetne. Turmaliny występują niemal w każdym kolorze. Ich odcień jest zazwyczaj bardzo intensywny oraz po szlifowaniu są niezwykle migotliwe. Oprawia się je zarówno w srebro oraz złoto.

W zależności od barwy wyznacza się następujące rodzaje turmalinu:

  • Achroit – bardzo rzadki bezbarwny lub niemal bezbarwny okaz. 
  • Rubellit – różowoczerwony z odcieniami fioletu.
  • Dravit – żółtobrązowy do ciemnobrązowego.
  • Verdelit – zielony we wszystkich odcieniach.
  • Syberyt – fioletowoczerwony do fioletowoniebieskiego.
  • Schorl – czarny kamień szlachetny. Turmalin bardzo popularny, niegdyś używany do wyrobu biżuterii żałobnej.

Coraz częściej zamiast szczegółowych odmian do nazwy kamienia dodaje się wyłącznie nazwy barw np. czarny turmalin, różowy turmalin. Taka forma nazewnictwa kamienia jest bardziej przystępna dla celów handlowych. 

Warstwowe przechodzenie w odmienny kolor to cecha, która odróżnia turmalin. Kamień, który przechodzi z zielonego do różowego często określany jest mianem “arbuzowym”. Są to najczęściej poszukiwane w naturze barwy. Występuje najczęściej w Brazylii, Australii oraz w Kenii. W Europie kamień turmalin można znaleźć we Włoszech (Elba) oraz w Szwajcarii (Ticino). 

Wybierając idealną ozdobę warto poznać jaką twardość mają kamienie. Turmalin w skali Mohsa osiąga wartość między 7, a 7,5. Co w praktyce oznacza, że jest on odporny na zarysowanie stalowymi przedmiotami. Dzięki czemu taka biżuteria z turmalinem będzie stosunkowo wytrzymała i odporna na codzienne zniszczenia.

Ze względu na mnogość barw podczas rozpoznawania należy uważać na podobne kamienie szlachetne. Turmalin łatwo pomylić z ametystem, andaluzytem, chryzoberylem, cytrynem, dematoidem, hiddenitem, kunzytem, morganitem, perydotem, prazjolitem, rubinem, szmaragdem, topazem, wezuwianem i cyrkonem.

Showing all 3 results