-10% przy zapisie do Newsletter’a ♦ Darmowa dostawa od 190 PLN

Nasze diamenty

Poznaj zasadę klasyfikacji diamentów 4C (carat, colour, clarity, cut) –  masa, kolor, czystość i szlif. Podejmij decyzję o zakupie biżuterii, w oparciu o specjalistyczną wiedzę. Dzięki czemu, możesz mieć pewność, że wybrany złoty pierścionek z diamentem jest najwyższej jakości. Jego wrodzony blask będzie Ci przypominał o dobrej decyzji na co dzień.

Klasyfikacja diamentów – zasada 4C

Diamenty klasyfikujemy za pomocą tzw. ZASADY 4C. To właśnie tymi zasadami kierują się rzeczoznawcy diamentów określając cenę kamienia. I to właśnie te wartości opisane są dokładnie na naszych certyfikatach potwierdzających autentyczność użytych przez nas kamieni.

Masa diamentu – CARAT

Masę diamentów wyrażamy w karatach. Jeden karat to 0,2 grama. Masa diamentu ma istotny wpływ na końcową cenę wyrobu.

Kolory diamentu – COLOUR

Kolory diamentów klasyfikujemy podziałem na typowe i fantazyjne. Barwy fantazyjne to m.in. niebieska, różowa czy pomarańczowa. Zdecydowana większość  diamentów fantazyjnych jest zabarwiana przez człowieka i szacuje się że na około 10 000 diamentów typowych przypada jeden naturalny o barwie fantazyjnej. Pośród diamentów o barwie tzw. typowej (bezbarwnej) definiuje się ich odcienie za pomocą liter. Kolor diamentu został oceniony od D do Z. Przy czym diament o barwie D jest całkowicie bezbarwny, najrzadszy i najbardziej ceniony, a odcień Z to kamień w miarę przezroczysty o wyraźnym żółtym zabarwieniu.

W BEMOON do tworzenia biżuterii używamy diamentów o barwie G (rare white- rzadki) lub o barwie H (white). Są to kolory rzadko występujące w naturze i bardzo wartościowe na rynku jubilerskim.

Czystość diamentu – CLARITY

Kolejnym ważnym aspektem przy ocenie diamentów jest jego czystość. Pod uwagę brane są naturalne wrostki oraz inkluzje w diamencie. Wyróżnia się 7 klas czystości, wyrażanych za pomocą skrótów pochodzących od pierwszych liter wyrażeń angielskich, definiujących rozmiary inkluzji.

Klasy czystości diamentów:

 • IF – Internally Flawless – czysty diament, który przy dzisięciokrotnym powiększeniu są absolutnie przezroczyste,
 • VVS (1, 2) – Very Very Small Inclusions – bardzo, bardzo drobne wrostki wewnątrz kamienia z dużym trudem zauważalne przy dziesięciokrotnym powiększeniu,
 • VS (1, 2) – Very Small Inclusions – bardzo drobne wrostki wewnątrz kamienia z trudem zauważalne przy dziesięciokrotnym powiększeniu,
 • SI (1, 2) – Small Inclusions – drobne wrostki zauważalne przy dziesięciokrotnym powiększeniu,
 • I1 (P1) – wrostki, które przy dziesięciokrotnym powiększeniu są natychmiast zauważalne,
 • I2 (P2) – większe i liczne wrostki, które lekko zmniejszają brylancję,
 • I3 (P3) – duże i liczne wrostki, które znacznie zmieniają brylancję diamentu.

Stawiając na wysoką jakość wyrobów w BEMOON używamy diamentów o czystości SI1 tj. Small Inclusions. Są to kamienie z niewielkimi inkluzjami, które są niewidoczne gołym okiem.

Szlif diamentów – CUT

Ostatni ocenie podlega szlif. To dzięki bezbłędnemu szlifowi możemy podziwiać wspaniałą brylancję. Nasze diamenty głównie szlifowane są na kształt okrągły brylantowy. Pełny szlif brylantowy ma nie mniej niż 58 fasetek. I to właśnie nim zawdzięczamy unikatową migotliwość tego kamienia.

Klasyfikacja szlifu brylantu:

 • Bardzo dobry – doskonała brylancja (blask), nieliczne błędy, ale bardzo dobre proporcje,
 • Dobry – dobra brylancja, kilka błędów i proporcje o małych odchyleniach,
 • Średni – zmniejszona brylancja, liczne błędy, a proporcja w znacznym odchyleniu,
 • Słaby – znacznie zmniejszona brylancja, duże i liczne błędy, proporcja o bardzo wyraźnym odchyleniu.

 

Diament – właściwości magiczne

Skumulowana w tych kamieniach unikatowa moc dodaje pewności siebie i otwiera na czerpanie z życia. Ich działanie pomaga w walce ze stresem, oczyszcza i pomaga w osiąganiu celów. Ponadto biżuteria z diamentami pozytywnie wpływa na samoświadomość i poczucie własnej wartości. Mówi się, że to właśnie ten kamień ma najsilniejszą energię i to z nim najłatwiej spełnić najskrytsze marzenia.

Diament – symbolika

Diament od wieków jest symbolem władzy i mądrości. Mówi się, że ma on właściwości magiczne i ochrania przed niebezpieczeństwem. Klejnot ten symbolizuje pełnie oświecenia oraz doskonałości. Dzięki swojej trwałej naturze utożsamiany jest prawdziwą i nieustępliwą miłością. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że to właśnie diamenty są wieczne.