♦ Dzień darmowej dostawy – tylko 6.12 ♦

Cytryn

Cytryn kamień szlachetny

Kamień cytryn nosi nazwę od swojej cytrynowej barwy. Zawdzięcza ją swojej budowie – częścią barwiącą jest w nim tlenek żelaza. W naturze minerał ten osiąga barwę od jasnożółtej do ciemnożółtej. Niektóre kryształy przybierają odcień złotobrązowy. Co ciekawe żółty cytryn kamień naturalny należy do rzadkości. Większość oferowanych kryształów powstaje poprzez podgrzanie ametystu lub kwarcu dymnego. Odróżnia je delikatne czerwonawe zabarwienie. Mają one taką samą budowę, a dużo częściej spotykane są w naturze niż cytryn kamień. Biżuteria z tym minerałem jest dość odporna na zarysowania oraz ubytki. Cytryn to kamień kamień szlachetny, który w skali Mohsa osiąga wartość 7 (gdzie maksymalna wartość to 10 – diament).

 

Cytryn naturalny często określa się w handlu topazem Bahia, Madeira, Palmira lub Rio Grande. Należy uważać, ponieważ taki sposób nazewnictwa może wprowadzić w błąd potencjalnego konsumenta. Poprawne nazwy nie powinny zawierać słowa “topaz”. Chcąc określić szczegółowo daną barwę należy podać np. cytryn Palmira. Określenia te nawiązują do odcienia jaki ma dany cytryn. Kamień szlachetny najczęściej można znaleźć w Brazylii, USA, Birmie, Hiszpanii, Namibii, Rosji, Szkocji i na Madagaskarze. 

 

Podczas rozpoznawania należy uważać na podobne kamienie. Cytryn łatwo pomylić z apatytem, berylem, ortoklazem, topazem, turmalinem oraz barwionym szkłem. Chcąc mieć pewność co do autentyczności posiadanego kamienia należy udać się do rzeczoznawcy, który za pomocą profesjonalnego sprzętu będzie w stanie ocenić czy dany minerał to żółty cytryn.

 

Przezroczysty i ładnie wybarwiony cytryn oprawia się w złoto. Tworzy się zarówno pierścionki, zawieszki oraz kolczyki, gdzie główną ozdobą jest dany minerał. Cytryn gorszej jakości przerabia się na drobne koraliki do naszyjników oraz bransoletek. Najczęściej nadaje im się okrągły kształt z fasetowaną, połyskującą powierzchnią. Wszystko zależy od formy jaką przybiera po szlifowaniu cytryn kamień. Cena takiego wyrobu jest stosunkowo niska, a minerał również oczarowuje swoją barwą oraz blaskiem.

Cytryn – sklep

Jeśli poszukujesz ozdoby na lata o delikatnej barwie to postaw na cytryn kamień. Sklep Bemoon posiada ofertę naszyjników, kolczyków oraz chokerów z tym minerałem. Stwórz swój wymarzony zestaw biżuterii, niech dodaje Ci ona wdzięku oraz animuszu.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7