-10% przy zapisie do Newsletter’a ♦ Darmowa dostawa od 190 PLN

Topaz

Kamień topaz to bardzo twardy i rzadki kryształ. Jego nazwa pochodzi od miejsca pierwszego odnalezienia – na jednej z wysp Morza Czerwonego – zwanej wówczas Topazos. W skali twardości Mohsa osiąga wartość 9 (na 10, gdzie maksymalną liczbę ma diament), dzięki czemu uchodzi jako bardzo ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny. Topaz najczęściej można znaleźć w Brazylii, Afganistanie, Australii, Birmie, Chinach, Japonii, Meksyku Namibii, Nigerii, Pakistanie, Rosji oraz na Madagaskarze. 

Topaz kamień – kolory

Kolory kamieni topazu najczęściej zależne są od miejsca występowania. Dla przykładu z Brazylii pochodzi światowej sławy pomarańczowoczerwony naturalny kamień topaz tzw. imperialny. Najpiększniejsze okazy ozdabiają do dziś wiele insygniów królewskich oraz bardzo wartościowych wyrobów jubilerskich. Jest jednak wiele odcieni w których występuje w naturze topaz kamień. Kolory, znane rzeczoznawcom to: bezbarwny, żółty, czerwonobrązowy, jasnoniebieski, różowoczerwony, czerwony, fioletowy i jasnozielony. Najbardziej pożądanym egzemplarzem jest kamień niebieski. Topaz o czystej i jasnej barwie można odnaleźć również w pólnocnej Irlandii, Szkocji oraz Kornwalii. Znane są okazy o masie po około 100 kg każdy. 

Podczas rozpoznawania należy uważać na podobne kamienie. Topaz łatwo pomylić z apatytem, akwamarynem, brazylianitem, chryzoberylem, cytrynem, danburytem, diamentem, rubinem, szafirem, spinelem, turmalinem i cyrkonem. Dlatego rozpoznanie tych kamieni warto pozostawić wprawionemu rzeczoznawcy. 

Topaz London Blue

To ciemnoniebieska odmiana topazu, chętnie używana w jubilerstwie. Niezależnie czy postawisz na kolczyki z topazem london blue czy pierścionek, jego barwa oczaruje Cię od pierwszego wejrzenia. Ten kamień szlachetny często jest w towarzystwie diamentów. Taki sposób oprawy podkreśla naturalny urok tego niebieskiego kamienia. Pierścionek z topazem london blue coraz częściej wybierany jest jako symbol zaręczyn. 

Warto otaczać się biżuterią, w której jest topaz kamień. Naszyjnik z tym kryształem to ponadczasowy dodatek, który dodaje uroku każdej stylizacji. Dodatkowo taka ozdoba pozytywnie oddziałuje na samopoczucie. Wszystko to zawdzięczamy mocy, jaką kumulują w sobie kamienie. Topaz ożywia umysł oraz pomaga w rozwiązaniu nawet najtrudniejszych problemów. Mówi się, że jest kryształem asertywnych, ponieważ pomaga wyrazić nawet najbardziej ukryte emocje.

Topaz kamień – moc i znaczenie

Topaz, ze względu na swoją twardość i trwałość, jest nie tylko pięknym, ale również praktycznym wyborem w jubilerstwie. Jego różnorodność kolorystyczna i unikalne właściwości sprawiają, że kamienie topazu są często wybierane przez koneserów jako centralne elementy w wyjątkowych projektach biżuterii. Ponadto, przypisuje się mu właściwości terapeutyczne, takie jak wzmacnianie intelektu oraz poprawa komunikacji interpersonalnej. Biżuteria z kamieniem topazem, zarówno w postaci pierścionków, kolczyków, jak i naszyjników, może stanowić wyjątkowy prezent.

Odkryj całą gamę naszej biżuterii

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu, gdzie znajdziesz nie tylko biżuterię wykorzystującą kamień topaz, ale również wiele innych wyjątkowych elementów. Nasz asortyment obejmuje szeroki wybór kamieni szlachetnych i półszlachetnych, które zostały umiejętnie oprawione w złoto, srebro oraz inne szlachetne metale. Każdy kawałek biżuterii autorskiej, który oferujemy, został stworzony z myślą o osobach ceniących sobie unikalność, elegancję oraz najwyższą jakość wykonania.

Showing all 7 results