Darmowa dostawa od 190 PLN  ♦ -10% przy zapisie do Newsletter’a

Recykling srebra grafika przedstawiająca topienie odzyskanego kruszcu.
2 grudnia 2021

Recykling srebra – na czym polega?


Niejednokrotnie spotkałeś się z pojęciem recyklingu srebra i zastanawiasz się na czym on właściwie polega? Dobrze trafiłeś! W tym artykule wyjaśnię jak wygląda ponowne wykorzystanie tego szlachetnego metalu oraz jaki ma to wpływ na środowisko. Dodatkowo dowiesz się, które wyroby nadają się do recyklingu srebra oraz jak należy przygotować starą biżuterię do ponownej obróbki. 

(czas czytania 3 min)

Recykling srebra – czym jest?

Recykling srebra to proces, w którym odzyskuje się ten szlachetny w celu ponownej obróbki. Ze względu na wartość kruszcu, jak i prostotę przeprowadzenia całego procesu jest on znany ludziom od lat. Srebro to niezwykle wytrzymały metal szlachetny. Można je przetapiać, formować i obrabiać niemal w nieskończoność. Recykling srebra polega na ponownym użyciu tego metalu. Najczęściej przetapia się nieużywaną biżuterię lub jubilerskie odpady poprodukcyjne. Dlatego warto zbierać nienoszoną biżuterię, by przeprowadzić recykling srebra. Często przed ponownym przetopieniem metalu należy oddzielić czysty kruszec od dodatków stopu np. ligur czy lutów. Taki proces nazywa się rafinacją srebra. Po przeprowadzenia całego procesu możemy kruszec wykorzystać do wykonania nowej biżuterii ze srebra, która będzie w pełni spełniać nasze oczekiwania.

Biżuteria ze srebra jest topiona po to, by uzyskać nowy kształt.

Jakie elementy nadają się do recyklingu srebra?

W zależności od źródła z jakiego pochodzi nasze srebro które chcemy przerobić, należy wykonać różne działania, by otrzymać cenione w jubilerstwie srebro próby 925. Odzyskać srebro można z:

  • Odpadów produkcyjnych – to wszelkiego rodzaju ścinki, opiłki czy nieudane próby. Takie elementy przetapia się bez konieczności ingerencji w stop, ponieważ mamy pewność, że jest on próby 925.
  • Starej biżuterii – przed przetopieniem należy wyciągnąć wszystkie kamienie, a łańcuszki trzeba pozbyć zapięć, które w środku posiadają metalowe sprężynki. Często chcąc otrzymać jakościowy stop srebra starą biżuterię należy poddać rafinacji tj. oddzielenia czystego srebra od dodatków (lutów, ligur). Bo choć taka biżuteria ze srebra jest wysokiej próby to topiąc ją obniżymy wartość metalu.
  • Srebrnych łyżek – chcąc otrzymać srebro, które nadaje się do celów jubilerskich należy również poddać przedmioty rafinacji. Łyżki ze srebra są wykonane najczęściej z próby 800, która nie nadaje się do produkcji biżuterii.
  • Srebrnych monet – taki wyrób jest najczęściej wykonany z kruszcu próby 900. Chcąc wykorzystać go w jubilerstwie należy oddzielić czyste srebro od dodatków stopu.

Odzysk srebra – czy się opłaca?

Odzysk srebra jest opłacalny przy posiadaniu większych ilości nieużywanego materiału. Bo choć srebro nie ma takiej wartości materialnej jak złoto (aktualną cenę srebra sprawdzisz w tym artykule), to warto jest przerabiać stare elementy. W szczególności, gdy mowa o surowcu naturalnym, którego pozyskanie jest silnie ograniczone. Cena rafinacji jest niższa w przypadku większej ilości srebra do odzysku . Warto zatem zbierać takie przedmioty i oddać do przerobienia większą ilość. 

 

Zalety recyklingu srebra

Przerabiając starą biżuterię, srebrne łyżki czy inne elementy mamy wpływ na zwolnienie gospodarki wydobywczej. Recykling srebra, czyli nieużywanych przedmiotów to ważny element ochrony środowiska. Bo należy mieć na uwadze, że każdy surowiec pochodzenia naturalnego ma ograniczone zasoby. Dlatego warto przerabiać stare przedmioty i dawać im nowe życie. Recykling srebra pozwala stworzyć w pełni ekologiczny, nowy przedmiot, który będzie towarzyszył nam latami.

 

Biżuteria ze srebra z recyklingu

W trosce o środowisko większość naszej biżuterii pochodzi z recyklingowego srebra. Staramy się na bieżąco w naszej pracowni przerabiać nieużywane elementy lub przetapiać kawałki, które nie nadają się już do dalszej obróbki. Skupujemy starą biżuterię i tworzymy z niej limitowane kolekcje autorskie. Wierzymy, że prowadząc działalność w sposób odpowiedzialny i zrównoważony robimy krok w stronę ekologicznej mody. Wszystko to w trosce o naturę. Bo choć ta hojnie nas obdarowała, to my o jej zasoby musimy dbać. To jasne jak słońce!