-15% z kodem MOON15 ♦ Tylko do 21.04 ♦ Darmowa dostawa od 190 PLN

Ametyst właściwości, cena i znaczenie grafika
26 stycznia 2022

Ametyst – właściwości, cena, znaczenie


Właściwości ametystu mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Wszystko to zawdzięczamy skumulowanej w nim mocy. Dodatkowo hipnotyzująca, fioletowa barwa ametystu będzie oczarowywać od pierwszego wejrzenia. Noszony w formie naszyjnika, pierścionka czy kolczyków pozytywnie wpłynie na każdego, kto wejdzie w jego posiadanie. Dlatego jeśli zastanawiasz się jakie znaczenie ma ten kamień, jak oddziałuje na organizm lub jaka może być jego cena za gram to jesteś w dobrym miejscu.

 

Ametyst właściwości

Ametyst znany jest ze swoich uspokajających właściwości. Mówi się, że jest to kamień harmonii i relaksu. Skumulowana w nim moc pomaga wyciszyć myśli oraz łagodzi wszelkie napięcia. Dzięki czemu naszyjnik z ametystów jest idealnym amuletem łagodzącym wewnętrzne lęki oraz strach. Jest on w szczególności polecany osobom, które borykają się z depresją. Jego właściwości uspokajające będą pomocne każdemu, kto ma problemy ze snem. Noszony z innymi kamieniami potęguje działanie innych kryształów. Dlatego warto nosić go w parze z innym naszyjnikiem. Dla przykładu z żółtym cytrynem, który również należy do grupy kwarcu (minerał którego odmianą jest ametyst). Naturalne właściwości ametystu dobrze służą ogólnej ochronie oraz zachowaniu równowagi fizycznej, emocjonalnej i umysłowej. Ametyst wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn oraz reguluje poziom hormonów. Dlatego warto nosić go w szczególności, gdy czujemy się osłabieni lub gdy planujemy detoks.      

Zdjęcie przedstawiające ametyst i jego właściwości

 

Ametyst – ile kosztuje?

Cena za gram ametystu zależna jest od wielu czynników. W szczególności od jego czystości, wielkości, intensywności barwy czy szlifu jakiemu został poddany. Jego charakterystyczne fioletowe zabarwienie pochodzi od inkluzji manganu i żelaza, a najładniejsze okazy pochodzą z Brazyli, Urugwaju i Afryki Południowej. Cena nieskazitelnie czystych ametystów o intensywnej barwie będzie znacznie wyższa od kryształów z inkluzjami (wewnętrznymi wrostkami). Dużą rolę w określeniu ceny ametystu ma jego wielkość. Im większy kryształ, tym wyższa końcowa cena za gram kamienia. Trudno zatem jednoznacznie określić ile kosztuje ametyst w wyrobie. Cena za gram wysokiej jakości ametystu po oszlifowaniu może wahać się od 50 złotych do nawet 2 tysięcy złotych. A srebrna biżuteria z ametystem może zaczynać się już od 100 złotych za niewielki wyrób.

Biżuteria z ametystem cena za gram.

 

Ametyst – znaczenie

Fioletowy kwarc, czyli minerał, którego odmianą jest ametyst znany jest ludziom od wieków. Uwielbiany był zarówno za swoją unikatową barwę jak i dobroczynne właściwości. Ametyst wspiera oczyszczanie, dzięki czemu już w starożytności ludzie doceniali jego znaczenie. Kamień ten uchodził jako amulet przeciw pijaństwu. Biżuteria z ametystem wspomagała oczyszczanie uzależnionej osoby od toksyn oraz pomagała utrzymać silną wolę. Jej znaczenie cenione było również przez wielu władców. Ametyst często umieszczano w biżuterii władców i oligarchów. Ceniono go nie tylko za głęboką fioletową barwę, ale również za jego właściwości. Kamień ten miał szczególne znaczenie ze względu na swoją moc wspomagającą umiejętności negocjacyjne. Ametyst poza tym niósł pomoc w podejmowaniu dobrych decyzji oraz na wiecach podczas wystąpień publicznych. 

 

Ametyst – znaczenie symboliczne

Ametyst z języka greckiego znaczy – nie pijany. Stąd też jego znaczenie symboliczne kamienia trzeźwości. Grecy uważali, że to właśnie ametysty były w stanie zahamować potrzebę picia. Dlatego osoby z problemem alkoholowym piły wodę z kielichów wysadzanych tym kamieniem. Purpurowe dno naczynia miało imitować wino. Ametyst symbolizuje również czystość duchową. Od wieków utożsamiany jest z dobrą myślą, słowem oraz czynem. Ze względu na jego znaczenie symboliczne kamień ten towarzyszył królom i innym przywódcom. Oprawiany był zazwyczaj w złoto i  ozdabiał berła, korony i wszelkie inne insygnia władców. W średniowieczu do momentu odkrycia kopalni w Brazylii był on niezwykle drogim i rzadkim kamieniem. Przez co jego znaczenie symboliczne czasem było dla posiadacza mniej ważne od poczucia luksusu jakie dawało jego posiadanie. 

 

Ametyst właściwości magiczne

Właściwości magiczne ametystu ukryte są w jego skumulowanej, dobroczynnej mocy. Wielowymiarowe działanie, które wspomaga niemal każdą płaszczyznę życia człowieka przyczyniło się do ogromnej sławy tego kryształu na prawie każdym kontynencie. Kamień ten pomaga w rozwoju duchowości i wzmacnia intuicję. Właściwości magiczne ametystu wspomagają oczyszczanie myśli, dzięki czemu ułatwiają one medytację. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki amulet w szczególności na początku drogi do wewnętrznego oświecenia. Otaczając się biżuterią z ametystem wspomagamy rozwój czakry korony, która odpowiada za kreatywność i świadomość. Właściwości magiczne ametystu pomogą w odkryciu własnej drogi duchowej i ułatwią zrozumienie siebie w pełni.

Ametyst właściwości magiczne, dziewczyna trzyma kryształ.

Oczyszczanie ametystu

Ametyst jak każdy kamień należy od czasu do czasu oczyścić ze skumulowanej energii. Bo choć kamień ten pozytywnie oddziałuje w wielu aspektach codzienności, to może gromadzić też to, czego chcemy się pozbyć. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie ametystu w szczególności po intensywnym emocjonalnie czasie. Kamień można opłukać pod bieżącą wodą lub okadzić białą szałwią. Oczyszczanie ametystu będzie najbardziej efektywne podczas pełni lub nowiu Księżyca.