-10% z kodem MOON10 ♦ Darmowa wysyłka od 190 PLN

Jak odróżnić diament od cyrkonii - grafika.
23 września 2021

Jak odróżnić diament od cyrkonii?


Jeśli szukasz wymarzonego pierścionka i zastanawiasz się jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii, to jesteś w dobrym miejscu. Niezależnie czy planujesz zainwestować w pierścionek z diamentem lub chcesz zbadać broszkę, która jest w rodzinie od lat. Oto kilka rzeczowych wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać oryginał. Pamiętaj jednak, że dla 100% pewności najlepiej poprosić o pomoc rzeczoznawcę kamieni, który zbada kamień przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Diament vs cyrkonia jak odróżnić

Cyrkonia a diament – na pierwszy rzut niewprawionego oka może się wydawać, że kamienie te są identyczne. Dlatego warto poznać różnice między cyrkonią a diamentem, by nie popełnić drogiego błędu. W szczególności, gdy chcemy zainwestować w używaną biżuterię. Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać prawdziwy diament, to ważna jest dla Ciebie informacja o jego twardości. Właściwie diament to najtwardszy kamień naturalny, a zarysować go może jedynie drugi, identyczny kamień. Znając twardość diamentu, możesz odróżnić kamienie obserwując jego powierzchnię. Jeśli na tafli widoczne są zarysowania, to taki kamień raczej oblewa test autentyczności.

Ciekawostka

Zastanawiasz się czym różni się diament od brylantu? Warto jest też wiedzieć, że specjalistycznie oszlifowany diament to brylant. Jego opracowywana latami okrągła forma składa się z 57 faset. I to dzięki nim świat może ujrzeć niesamowitą grę barw. Odróżnienie brylantu od diamentu najlepiej przekazać rzeczoznawcy kamieni. W końcu jest to najcenniejszy kamień szlachetny.

Diament a cyrkonia różnice

Cyrkonie a diamenty poza wyglądem oraz twardością różni proces powstawania, dzięki czemu dość łatwo odróżnić oba kamienie. Cyrkonia jest syntetycznym kamieniem, który w pełni powstaje w laboratorium. Nie jest odporna na zarysowania i szybko traci swój blask. Ponadto w syntetycznym zamienniku możemy dostrzec o wiele więcej kolorów niż w diamencie. Co więcej kamienie te mają inne przewodzenie ciepła. Prawdziwy brylant nie przewodzi ciepła, jest zawsze chłodny w dotyku. Taka odmienność sprawia, że cyrkonie a diamenty różnią się od siebie. Wprawiony rzeczoznawca wystarczy, że obróci kilkukrotnie kamieniami i dostrzeże różnice w blasku oraz koloru.

Jak odróżnić diament od cyrkonii - dwa kamienie na czarnym tle

Jak odróżnić diament od cyrkonii podpowiadamy

Zanim przejdziemy do kwestii jak odróżnić diament od cyrkonii, na początku opiszemy proces przygotowania kamieni do badania. Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić wyrób i zadbać o przejrzystość kamieni. Najprostszą metodą jest kąpiel biżuterii w letniej wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli wyrób wciąż wydaje się zabrudzony, można go delikatnie wyczyścić miękką szczoteczką do zębów. Na koniec należy osuszyć element za pomocą ręcznika papierowego lub pozostawić na chwile. Dopiero z tak wyczyszczonym kamieniem lub pierścionkiem, możemy zacząć zastanawiać się jak odróżnić cyrkonię od diamentu.

Jeśli nie chcesz ponownie ubrudzić kamienia, możesz założyć bawełniane rękawiczki, które uchronią przed śladami palców. Pamiętaj również, by zadbać o dobre źródło światła, które pozwoli Ci ocenić autentyczność i odróżnić prawdziwy diament. Najlepszą opcją będzie lampka biurowa z zimnym światłem lub intensywne światło dzienne.

Jak odróżnić diament od cyrkonii poradnik

Diament a cyrkonia – różnic jest wiele. Dzieli je nie tylko cena, ale również barwa refleksów, twardość i wytrzymałość. Dlatego, aby rozpoznać diament domowym sposobem należy wykonać kilka czynności: ocenić stopień twardości, wykonać test przejrzystości, test ciepła czy test światła i refleksów. Oczyść kamień oraz przygotuj dobrze oświetlone miejsce. Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się jak odróżnić kamienie i rozpoznać prawdziwy brylant w domu.

  • Czy kamień jest zarysowany lub ukruszony?
    A. Tak – najprawdopodobniej to kamień syntetyczny.
    B. Nie – kontynuuj test.
  • Czy krawędzie kamienia są ostre czy zatarte?
    A. Ostre – kontynuuj test.
    B. Zatarte – najprawdopodobniej to nie diament.
  • Czy po wyczyszczeniu kamień błyszczy?
    A. Tak – kontynuuj test.
    B. Nie – najprawdopodobniej to nie diament.
  • Jakie kolory mają refleksy kamienia?
    A. Wiele (m.in. zielone, czerwone, żółte, niebieskie) – to nie diament.
    B. Głównie białe, szare, pomarańczowe, czerwone – najprawdopodobniej to diament.
  • Czy po zanurzeniu w letniej wodzie kamień jest ciepły w dotyku?
    A. Tak – to nie diament.
    B. Nie – najprawdopodobniej to jest diament.

Jeśli chcesz odróżnić brylant od cyrkonii, wykonaj również powyższy test.

Pamiętaj, aby mieć 100% pewność co do autentyczności brylantu, udaj się do pobliskiego jubilera-rzeczoznawcy. Za dodatkową opłatą może on wyrobić certyfikat diamentu.

Diament a cyrkonia dodatkowe różnice

Diament powstając w środowisku naturalnym najczęściej posiada delikatne wrostki. Syntetyczny kamień szlachetny za to jest idealnie przejrzysta, dzięki laboratoryjnej syntezie. To różni diament od cyrkoni i można dostrzec to pod specjalną lupą. Takie szkło powinno dawać 30-krotne powiększenie. To właśnie za pomocą lupy, rzeczoznawca jest w stanie określić stopień czystości brylantu, jego kolor oraz szlif. Te trzy aspekty oraz waga wpływają na całkowitą wartość brylantu.

Pierścionek zaręczynowy – diament czy z cyrkonia?

Wybierając między brylantami a cyrkoniami warto zastanowić się jak długo taka ozdoba ma nam towarzyszyć. Dużo lepszą inwestycją jest zakup pierścionka z mniejszym kamieniem, ale pochodzenia naturalnego. Syntetyczny zamiennik choć posiada wiele zalet i jest stosunkowo tani, przetrwa zaledwie kilka lat. Często noszona straci swój blask, ukruszy się lub porysuje. Dlatego lepiej zdecydować się na pierścionek zaręczynowy z mniejszym brylantem (często w podobnej cenie) niż kupować wyrób, który straci swój urok jeszcze przed planowanym ślubem.

 

Polecane produkty