Do -15% na wybrane produkty. ♦ Darmowa dostawa od 190 PLN.

Jak odróżnić diament od cyrkonii - grafika.
23 września 2021

Jak odróżnić diament od cyrkonii?


Jeśli szukasz wymarzonego pierścionka i zastanawiasz się jak odróżnić diament od cyrkonii, to jesteś w dobrym miejscu. Niezależnie czy planujesz zaiwestować w pierścionek z diamentem lub chcesz zbadać broszkę, która jest w rodzinie od lat. Oto kilka rzeczowych wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać oryginał. Pamiętaj jednak, że dla 100% pewności najlepiej poprosić o pomoc rzeczoznawcę kamieni, który zbada kamień przy użyciu profesjonalnego sprzętu. 

Cyrkonia a diament

Cyrkonia a diament – na pierwszy rzut niewprawionego oka może się wydawać, że kamienie te są identyczne. Jednak należy bacznie się przyjrzeć, by nie popełnić drogiego błędu. W szczególności, gdy chcemy zainwestować w używaną biżuterię. To, że diament jest najtwardszym materiałem naturalnym na Ziemi wie niemal każdy. A zarysować go może jedynie drugi, identyczny kamień. Warto jest też wiedzieć, że specjalistycznie oszlifowany diament to brylant. Jego opracowywana latami okrągła forma składa się z 57 faset. I to dzięki nim świat może ujrzeć niesamowitą grę barw diamentu. Cyrkonia za to jest syntetycznym kamieniem, który w pełni powstaje w laboratorium. Nie jest odporna na zarysowania i szybko traci swój blask. Ponadto w cyrkonii możemy dostrzec o wiele więcej kolorów niż w diamencie. Taka odmienność sprawia, że cyrkonia a diament różni się od siebie. Wystarczy tylko obrócić kilkukrotnie kamieniami, by dostrzec różnice w blasku i kolorach. 

Jak odróżnić diament od cyrkonii - dwa kamienie na czarnym tle

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

Zanim przejdziemy do kwestii jak odróżnić diament od cyrkonii, na początku opiszemy proces przygotowania kamieni do badania. Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić kamień lub wyrób. Najprostszą metodą jest kąpiel biżuterii w letniej wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli wyrób wciąż wydaje się zabrudzony można go delikatnie wyczyścić miękką szczoteczką do zębów. Na koniec osusz element za pomocą ręcznika papierowego lub pozostaw na chwile. Dopiero z tak wyczyszczonym kamieniem lub pierścionkiem możemy zacząć zastanawiać się jak odróżnić diament od cyrkonii. Jeśli nie chcesz ponownie ubrudzić kamienia, moższ założyć bawełniane rękawiczki, które uchronią przed śladami palców. Pamiętaj również, by zadbać o dobre źródło światła, które pozwoli Ci odróżnić prawdziwy diament od cyrkonii. Najlepszą opcją będzie lampka biurowa z zimnym światłem lub intensywne światło dzienne. 

Diament a cyrkonia – domowy test

Diament a cyrkonia różnic jest wiele. Dzieli je nie tylko cena, ale również barwa refleksów, twardość i wytrzymałość. Dlatego jeśli chcesz odróżnić diament od cyrkonii wykonaj nasz domowy test. Odpowiedz na poniższe pytania i rozwiąż swoje wątpliwości między diamentem a cyrkonią. Jednak pamiętaj, aby mieć 100% pewność co do autentyczności brylantu, udaj się do pobliskiego jubilera-rzeczoznawcy.

Czy kamień jest zarysowany lub ukruszony?
A. Tak – najprawdopodobniej to nie diament.
B. Nie – kontynuuj test.

 

Czy krawędzie kamienia są ostre czy zatarte?
A. Ostre – kontynuuj test.
B. Zatarte – najprawdopodobniej to nie diament.

 

Czy po wyczyszczeniu kamień błyszczy?
A. Tak – kontynuuj test.
B.
Nie – najprawdopodobniej to nie diament.

 

Jakie kolory mają refleksy kamienia?
A. Wiele (m.in. zielone, czerwone, żółte, niebieskie) – to nie diament.
B.
Głównie białe, szare, pomarańczowe, czerwone – najprawdopodobniej to diament.

 

Co dodatkowo odróżnia diament od cyrkonii?

Diament powstając w środowisku naturalnym najczęściej posiada delikatne wrostki. Cyrkonia za to jest idealnie przejrzysta, dzięki laboratoryjnej syntezie. Rzeczoznawca za pomocą lupy jest w stanie określić stopień czystości diamentu, jego kolor oraz szlif. Te trzy aspekty oraz waga wpływają na całkowitą wartość kamienia. 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem czy z cyrkonią?

Dużo lepszą inwestycją jest zakup pierścionka z mniejszym kamieniem, ale pochodzenia naturalnego. Cyrkonia choć posiada wiele zalet i jest stosunkowo tania, przetrwa zaledwie kilka lat. Często noszona straci swój blask, ukruszy się lub porysuje. Dlatego lepiej zdecydować się na pierścionek zaręczynowy z mniejszym diamentem (często w podobnej cenie) niż kupować wyrób, który straci swój urok jeszcze przed planowanym ślubem.