♦ Darmowa dostawa od 190 PLN ♦

Jak odróżnić diament od cyrkonii - grafika.
23 września 2021

Jak odróżnić diament od cyrkonii?


Jeśli szukasz wymarzonego pierścionka i zastanawiasz się jak odróżnić diament od cyrkonii, to jesteś w dobrym miejscu. Niezależnie czy planujesz zaiwestować w pierścionek z diamentem lub chcesz zbadać broszkę, która jest w rodzinie od lat. Oto kilka rzeczowych wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać oryginał. Pamiętaj jednak, że dla 100% pewności najlepiej poprosić o pomoc rzeczoznawcę kamieni, który zbada kamień przy użyciu profesjonalnego sprzętu. 

Cyrkonia a diament

Cyrkonia a diament – na pierwszy rzut niewprawionego oka może się wydawać, że kamienie te są identyczne. Jednak należy bacznie się przyjrzeć, by nie popełnić drogiego błędu. W szczególności, gdy chcemy zainwestować w używaną biżuterię. Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać prawdziwy diament, to ważna jest dla Ciebie informacja o jego twardości. Diament jest najtwardszym materiałem naturalnym na Ziemi, a zarysować go może jedynie drugi, identyczny kamień. Warto jest też wiedzieć, że specjalistycznie oszlifowany diament to brylant. Jego opracowywana latami okrągła forma składa się z 57 faset. I to dzięki nim świat może ujrzeć niesamowitą grę barw diamentu.

Cyrkonie a diamenty poza wyglądem oraz twardością różni proces powstawania. Cyrkoniajest syntetycznym kamieniem, który w pełni powstaje w laboratorium. Nie jest odporna na zarysowania i szybko traci swój blask. Ponadto w cyrkonii możemy dostrzec o wiele więcej kolorów niż w diamencie. Taka odmienność sprawia, że cyrkonie a diamenty różnią się od siebie. Wprawiony rzeczoznawca wystarczy, że obróci kilkukrotnie kamieniami i dostrzerze różnice w blasku oraz koloru.

Jak odróżnić diament od cyrkonii - dwa kamienie na czarnym tle

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

Zanim przejdziemy do kwestii jak odróżnić diament od cyrkonii, na początku opiszemy proces przygotowania kamieni do badania. Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić kamień lub wyrób. Najprostszą metodą jest kąpiel biżuterii w letniej wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli wyrób wciąż wydaje się zabrudzony, można go delikatnie wyczyścić miękką szczoteczką do zębów. Na koniec należy osuszyć element za pomocą ręcznika papierowego lub pozostawić na chwile. Dopiero z tak wyczyszczonym kamieniem lub pierścionkiem, możemy zacząć zastanawiać się jak odróżnić cyrkonię od diamentu.

Jeśli nie chcesz ponownie ubrudzić kamienia, moższ założyć bawełniane rękawiczki, które uchronią przed śladami palców. Pamiętaj również, by zadbać o dobre źródło światła, które pozwoli Ci odróżnić prawdziwy diament od cyrkonii. Najlepszą opcją będzie lampka biurowa z zimnym światłem lub intensywne światło dzienne. 

Jak rozpoznać diament domowym sposobem?

Diament a cyrkonia różnic jest wiele. Dzieli je nie tylko cena, ale również barwa refleksów, twardość i wytrzymałość. Dlatego, aby rozpoznać diament domowym sposobem należy wykonać kilka czynności. Oczyść kamień oraz przygotuj dobrze oświetlone miejsce. Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się jak rozpoznać prawdziwy diament w domu.

 • Czy kamień jest zarysowany lub ukruszony?
  A. Tak – najprawdopodobniej to nie diament.
  B. Nie – kontynuuj test.

 

 • Czy krawędzie kamienia są ostre czy zatarte?
  A. Ostre – kontynuuj test.
  B. Zatarte – najprawdopodobniej to nie diament.

 

 • Czy po wyczyszczeniu kamień błyszczy?
  A. Tak – kontynuuj test.
  B.
  Nie – najprawdopodobniej to nie diament.

 

 • Jakie kolory mają refleksy kamienia?
  A. Wiele (m.in. zielone, czerwone, żółte, niebieskie) – to nie diament.
  B.
  Głównie białe, szare, pomarańczowe, czerwone – najprawdopodobniej to diament.

Pamiętaj, aby mieć 100% pewność co do autentyczności brylantu, udaj się do pobliskiego jubilera-rzeczoznawcy.

Diament a cyrkonia dodatkowe różnice

Diament powstając w środowisku naturalnym najczęściej posiada delikatne wrostki. Cyrkonia za to jest idealnie przejrzysta, dzięki laboratoryjnej syntezie. Te różnice między diamentem, a cyrkonią można zobaczyć pod specjalną lupą. Takie szkło powinno dawać 30-krotne powiększenie. To właśnie za pomocą lupy, rzeczoznawca jest w stanie określić stopień czystości diamentu, jego kolor oraz szlif. Te trzy aspekty oraz waga wpływają na całkowitą wartość brylantu. 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem czy z cyrkonią?

Wybierając między diementami a cyrkoniami warto zastanowić się jak długo taka ozdoba ma nam towarzyszyć. Dużo lepszą inwestycją jest zakup pierścionka z mniejszym kamieniem, ale pochodzenia naturalnego. Cyrkonia choć posiada wiele zalet i jest stosunkowo tania, przetrwa zaledwie kilka lat. Często noszona straci swój blask, ukruszy się lub porysuje. Dlatego lepiej zdecydować się na pierścionek zaręczynowy z mniejszym diamentem (często w podobnej cenie) niż kupować wyrób, który straci swój urok jeszcze przed planowanym ślubem.