-10% przy zapisie do Newsletter’a ♦ Darmowa dostawa od 190 PLN

Jak rozpoznać prawdziwy ametyst grafika przedstawiająca kamień
17 stycznia 2022

Jak rozpoznać prawdziwy ametyst?


Zastanawiasz się jak rozpoznać prawdziwy ametyst? Poznaj sprawdzone sposoby na określenie autentyczności tego kamienia szlachetnego. Niezależnie czy planujesz zakup biżuterii z ametystem, czy chcesz zbadać stary pierścionek po babci. Wiedza,  którą znajdziesz w tym artykule sprawdzi się w niejednym zadaniu specjalnym.

Jak rozpoznać prawdziwy ametyst

Zanim zdradzimy jak rozpoznać prawdziwy ametyst, przedstawimy krótko jego charakterystykę. Powinna ona pomóc w określeniu autentyczności posiadanego kamienia. Ametyst jest jednym z najbardziej cenionych kamieni z grupy kwarcu. Nie tylko za swoją głęboką fioletową barwę, ale również za swoje właściwości. Jednak nie należy zapominać, że ametysty mogą być również w innym, niejednolitym kolorze: najczęściej fioletowa barwa przeplata się z bezbarwnym kwarcem lub żółtym cytrynem (wtedy mówimy, że jest to ametryn). Wszystko zależy od pochodzenia badanego przez nas kryształu. Dla przykładu kamienie wydobywane w Brazylii będą miały głęboką i dość równomierną barwę. Zaś ametysty z Madagaskaru będą znacznie bledsze, często z bezbarwnymi przerostami kwarcu. Prawdziwy ametyst będzie miał widoczne gołym okiem wrostki lub przebarwienia. Syntetyczne okazy częściej będą krystalicznie czyste, a ich barwa będzie równomierna. Ponadto kamień ten jest odporny na ścieranie i zarysowania, a jego twardość w skali Mohsa wynosi 7 (w skali od 1 do 10). Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać prawdziwy ametyst, najlepiej wykonaj próbę ze stalowym nożem. Jeśli uda Ci się zarysować posiadany kryształ, to znaczy że na pewno nie jest on ametystem. W takim przypadku można podejrzewać, że jest to barwione na fioletowo szkło. Kolejnym sposobem, który odpowiada na pytanie: jak rozpoznać prawdziwy ametyst jest próba wody. Wystarczy tylko wrzucić posiadany kryształ do szklanki z wodą. Prawdziwy ametyst powinien lekko zmienić swoją barwę na krawędziach.

Zdjęcie przedstawiające prawdziwy ametyst w nieoszlifowanej formie.

Jak rozpoznać ametyst

Jeśli wciąż zastanawiasz się jak rozpoznać ametyst, wykonaj nasz krótki, domowy test. Odpowiadając na poniższe pytania możesz samemu określić czy posiadany kamień jest prawdziwy.

 

 •  Czy kamień, który posiadasz ma fioletową barwę, refleksy?
 1. TAK – kontynuuj test, to może być ametyst.
 2. NIE – najprawdopodobniej to nie jest ametyst (może to być inny kamień z grupy kwarców).

 

 • Czy sprawdzamy kamień ma wrostki, nierównomierny kolor?
 1. TAK  – to może być prawdziwy ametyst, kontynuuj test.
 2. NIE, ma intensywną, jednolitą barwę – idź dalej, ale to może być sztuczna imitacja.

 

 • Czy po zarysowaniu kryształu stalowym nożem, pozostaje na kamieniu ślad/rysa?
 1. TAK – to nie jest ametyst. 
 2. NIE – to może być prawdziwy ametyst.

 

 • Czy kamień, który posiadasz jest oszlifowany?
 1. TAK – aby uzyskać 100% pewność poproś o pomoc rzeczoznawcę kamieni/jubilera.
 2. NIE – możesz kontynuować test.

 

 • Czy kryształ na czubku ma bardziej intensywną fioletową barwę?
 1. TAK – to może być dobrej jakości, prawdziwy ametyst.
 2. NIE – to może być ametyst gorzej wybarwiony.

 

Już wiesz, jak rozpoznać ametyst w warunkach domowych. Jednak pamiętaj, że pewność daje wyłącznie konsultacja u rzeczoznawcy kamieni. Który z pomocą profesjonalnego sprzętu będzie w stanie stwierdzić, czy przyniesiony ametyst jest prawdziwy. Taka usługa może kosztować około 50 złotych od kamienia. 

 

Jak sprawdzić czy ametyst jest prawdziwy

Teraz już wiesz, jak sprawdzić czy ametyst jest prawdziwy w warunkach domowych. Taki test sprawdzi się w wielu przypadkach. Zarówno gdy znajdziesz kamień na giełdzie minerałów lub gdy będziesz chciał przetestować oprawione oczko w starej biżuterii. Jednak wiedz, że możesz trafić również na inny kamień szlachetny o fioletowym zabarwieniu, który będzie odporny na próbę stalowego noża. Ametyst łatwo pomylić m.in. z berylem, fluorytem, kunzytem, spinelem, topazem lub turmalinem. Domowy test jest w stanie odrzucić wyłącznie syntetyczną imitację z barwionego szkła lub kamienie, które nie są szlachetne. Dlatego warto udać się do jubilera-rzeczoznawcy, który wie jak sprawdzić czy ametyst jest prawdziwy.