♦ Zamówienia złożone 20-28.07 wysyłamy po 29.07 ♦ 

Jak sprawdzić kamień?
7 kwietnia 2023

Jak sprawdzić czy kamień jest szlachetny


Zastanawiasz się nad tym jak sprawdzić czy kamień jest szlachetny? Nie wiesz jak czyścić biżuterię nimi wysadzaną? A może szukasz inspiracji jak nosić kamienie szlachetne? W tym artykule znajdziesz dawkę eksperckiej wiedzy i poznasz tajniki rzeczoznawstwa. Dowiesz się jak odróżnić prawdziwy kamień.

Jak sprawdzić czy kamień jest szlachetny?

Chcąc sprawdzić czy kamień jest szlachetny należy wykorzystać ich właściwości fizyczne. Nie trzeba znać ich wszystkich własności, wystarczy poznać tylko jedną zasadę. Twardość kamieni szlachetnych opisuje skala Mohsa, gdzie 1 oznacza najmniejszą wartość (talk), a 10 maksymalną (diament). Kamień szlachetny ma twardość co najmniej na poziomie 7. Dlatego najłatwiej sprawdzić czy kamień jest prawdziwy robiąc próbę twardości. Wystarczy wziąć kamień i spróbować zarysować go stalowym pilnikiem lub gwoździem. Jeśli na powierzchni pozostanie ślad oznacza to, że kamień nie jest szlachetny.

Klasyfikacja kamieni w skali twardości Mohsa

Kamień naturalnyTwardość MohsaSposoby na sprawdzenie twardości
Talk1Daje się skrobać paznokciem.
Gips2Daje się zarysować paznokciem.
Kalcyt3Daje się zarysować miedzianą monetą.
Fluoryt4Daje się łatwo zarysować nożem.
Apatyt5Daje się z trudem zarysować nożem.
Ortoklaz6Daje się zarysować stalowym pilnikiem.
Kwarc7Zarysowuje szybę. Nie da się zarysować go pilnikiem.
Topaz8Nie da się go zarysować pilnikiem ani kwarcem. Zostanie ślad po próbie zarysowania korundem (rubinem, szafirem) lub diamentem.
Korund9Odporny na zarysowania.
Diament10Najtwarszy kamień. Zarysuje każdy inny.

 

Jak rozpoznać kamienie szlachetne w pierścionku?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić kamień w pierścionku? Spróbuj wykonać test z gwoździem na bocznej krawędzi lub sprawdź go pod lupką. Kamień szlachetny będzie miał ewentualnie niewielkie rysy na powierzchni, podczas gdy szkło i nieszlachetne materiały mogą być bardzo zniszczone. Podczas próby rozpoznania należy pamiętać, że istnieją również syntetyczne kamienie szlachetne. Często mają one taką samą twardość oraz odcień, jak naturalne minerały (w szczególności w przypadku rubinów i szafirów). W takim przypadku warto udać się do jubilera. Sprzedawca kamieni szlachetnych bez problemu określi czy w wyrobie znajduje się szklana imitacja kamienia, syntetyk czy prawdziwy klejnot.

Dla przykładu chcąc zbadać autentyczność kamieni naturalnych z grupy kwarcu (np. kryształ górski, fioletowy kamień szlachetny – ametyst, cytryn) powinieneś:

  1. Wyczyścić minerał.
  2. Dokładnie się mu przyjrzeć – ocenić stan powierzchni, krawędzi – jeśli są zarysowania, matowe krawędzie najprawdopodobniej kamień nie jest szlachetny.
  3. Próba stalowym pilnikiem lub gwoździem – dla pewności – jeśli na minerale nie będzie widoczny ślad oznacza to, że jest to prawdziwy kamień szlachetny lub imitacja.

Jak odróżnić kamień szlachetny od szkła?

Aby odróżnić prawdziwy kamień szlachetny od szkła również można wykonać test z użyciem stalowego gwoździa lub pilnika. Jeśli na powierzchni tworzy się rysa oznacza to, że możemy mieć w ręku imitacje szklaną. Nie chcąc zniszczyć wyrobu możemy spróbować przyjrzeć się jemu w powiększeniu (najlepsza do tego będzie lupa). Jeśli chcemy odróżnić kamień naturalny od szkła w starym wyrobie należy przyjrzeć się krawędziom. Jeśli są one ukruszone, porysowane lub starte najprawdopodobniej mamy do czynienia ze szkłem. W ten sposób najłatwiej odróżnić twardość kamienia.

Imitacja kamienia naturalnego

Większość kamieni szlachetnych pochodzenia naturalnego ma wrostki. Są naturalne zanieczyszczenia minerału, które świadczą o jego autentyczności. Mogą być również zauważalne wewnętrzne pęknięcia, które również są znakiem naturalnego powstawania minerału. Sztuczne kamienie są wewnątrz w pełni gładkie lub posiadają malutkie bąbelki powietrza. Kolor kamienia w przypadku imitacji będzie zazwyczaj intensywny i niemal idealny. Zaś naturalne minerały mogą mieć kilka odcieni czy

Jak nosić kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne można nosić w formie naszyjnika, pierścionka, kolczyków czy bransoletki. Należy jednak pamiętać, aby ściągać swoją ulubioną biżuterię przed rozpoczęciem wykonywania prac domowych, kąpielą czy snem. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że będą Ci towarzyszyć latami. Co więcej, wybierając pierścionek wykonany ze złota próby 585 lub 750 warto postawić na najtwardsze minerały np. prawdziwy diament, szafir czy rubin. Cena kamieni jest wyższa, ale dzięki swojej wytrwałości mogą one latami cieszyć swoim nienaruszonym pięknem. Potwierdzeniem wytrzymałości takich ozdób są historyczne wyroby, w których do dziś możemy podziwiać starożytne kamienie szlachetne. Dlatego kupując kamień warto myśleć o tym wydatku jako o inwestycji.

Nosząc ulubiony pierścionek zaręczynowy z brylantem należy uważać, aby obok nie nosić pozostałych kamieni szlachetnych. Diament ze względu na swoją wysoką twardość w skali Mohsa może porysować inne minerały.

Jak czyścić kamienie szlachetne?

Szlachetne kamienie naturalne należy czyścić miękką szczoteczką w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub mydłem. W szczególności, gdy są już w oprawie. W ten sposób wyczyścisz swój wyrób z kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Na koniec możesz swoją biżuterię przetrzeć specjalną ściereczką do polerowania biżuterii. Staraj się przechowywać kamień naturalny w pudełku – z dala od źródła światła – tylko w ten sposób uchronisz jego kolor. Niektóre minerały zmieniają swój odcień, gdy są zbyt często wystawiane na działanie promieni słonecznych. W szczególności należy być ostrożnym w przypadku fioletowego ametystu.

Masz problem w określeniu autentyczności kamienia? Napisz do nas.