-10% przy zapisie do Newsletter’a ♦ Darmowa dostawa od 190 PLN

Jak dobrać rozmiar pierścionka
23 marca 2021

Jak wybrać rozmiar pierścionka?


Kiedy decydujemy się na zakup kolejnego wyrobu do kolekcji, wybór rozmiaru pierścionka nie stanowi problemu. Jednak co zrobić w przypadku, gdy biżuteria ma być prezentem dla bliskiej osoby? Lub kiedy chcemy wybrać pierścionek na palec, na którym nigdy wcześniej nie była noszona biżuteria? Przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych wskazówek jak zabrać się do pomiaru rozmiaru pierścionka.

Idealnie dopasowany rozmiar pierścionka

Każdy palec jest inny, to jest jasne jak słońce. Dla przykładu u osoby praworęcznej palce dłoni prowadzącej będą większe o około jeden pełny rozmiar od tych u lewej. Różnice między dłońmi można wykorzystać między innymi, gdy spuchną palce lub schudną palce. Idealny rozmiar powinien przechodzić przez kostkę z lekkim oporem, tak aby nie przekręcał się na dłoni. Dobrze dobrany rozmiar pierścionka wyklucza również niebezpieczeństwo zgubienia ulubionej ozdoby. Bo w końcu nie ma nic gorszego niż utrata sentymentalnego przedmiotu.

Jak sprawdzić swój rozmiar pierścionka?

Chcesz zmierzyć szerokość palca? Zadbaj o odpowiednie warunki pomiaru. Pamiętaj, aby sprawdzać go w umiarkowanych temperaturach. Ze względu na to, że w upale dłonie puchną. Mówi się, że najlepiej jest sprawdzić grubość palca wieczorem, ponieważ wtedy są one odrobinę większe niż za dnia. Precyzyjny pomiar sprawi, że wyroby nie będą przeszkadzały w codzienności. Dlatego przymierzając nowy nabytek ważne, aby czuć się z nim komfortowo. Z dobrze dobranym pierścionkiem powinniśmy czuć jedność.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka – 3 sposoby

1. Zmierz obwód palca – wskazówki pomiaru

Najłatwiejszym sposobem na mierzenie palca jest owinięcie go sznurkiem lub tasiemką i odczytanie długości. Pamiętaj, aby miarka w miarę możliwości przylegała do palca. Nie może być ani za luźno, ani za ciasno owinięta wokół palca. Należy jednak uważać i robić to w miarę możliwości precyzyjnie, tak aby uniknąć ewentualnej pomyłki w wyborze rozmiaru pierścionka. Zmierzony obwód palca należy porównać z załączoną tabelą. Wartość zbliżona do odczytanego pomiaru będzie wskazywać rozmiar palca. W przypadku pierścionków o szerszej obrączce (ok. 5 mm) zaleca się wybieranie rozmiaru większego od tego z dokonanego pomiaru.

Obrazek pokazuje jak poprawnie zmierzyć rozmiar pierścionka

2. Prosta metoda pomiaru rozmiaru pierścionka – poznaj szerokość pierścionka

Sprawdzonym sposobem na zmierzenie rozmiaru pierścionka jest odczytanie wewnętrznej średnicy noszonego już wyrobu. Najlepiej dokonać pomiaru przy użyciu suwmiarki. Obwód wewnętrzny możesz też sprawdzić przy pomocy dokładnej miarki. Pomiar pierścionka należy porównać ze specjalną tabelą wymiarów – tutaj. Pamiętaj, aby odczytać rozmiar europejski. Amerykańskie rozmiary pierścionków są inne i mogą być one mylące. Możesz również skorzystać z przygotowanej przez nas tabeli rozmiarów pierścionka. Wystarczy wydrukować ją w skali 1:1 i porównać wewnętrzną średnicę obrączki z wzorami. Rysunek, który będzie odpowiadał wnętrzu wyrobu określa rozmiar mierzonego pierścionka. Korzystając z tej metody dopasowywania rozmiaru pierścionka należy zwrócić uwagę na kształt swojej ozdoby. Noszona latami biżuteria często zmienia swój pierwotny wygląd. Może się okazać, że ulubiony pierścionek nie jest już dłuższej kołem, a elipsą. W takim przypadku nie zalecamy odwzorowywania rozmiarów wyrobów naznaczonych takimi śladami czasów.

3. Poproś o dobór rozmiaru – pomiar u jubilera

Jeśli jednak nie masz zaufania co do swoich pomiarów i wciąż nie wiesz jak wybrać rozmiar pierścionka, pamiętaj że zawsze możesz poprosić jubilera o o pomiar rozmiaru palca. Za pomocą specjalnych wzorników lub wystawionych w gablocie pierścionków będziesz mogła dobrać odpowiedni rozmiar. Pamiętaj, że ważna jest również szerokość obrączki. Staraj się przymierzać u jubilera podobnej grubości biżuterię. Wizyta jubilera to najlepszy sposób na określenie rozmiaru.

 

Obrazek pokazuje jak zmierzyć rozmiar pierścionka.

Jak określić rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Próbujesz poznać rozmiar palca przyszłej narzeczonej? Polecamy kilka sprawdzonych sposobów na poznanie rozmiaru.

  1. Poproś o pomoc siostrę, przyjaciółkę lub mamę partnerki – z pewnością pomogą ustalić rozmiar w pełnej dyskrecji.
  2. Możesz też dokonać opisanych wyżej pomiarów. Czyli za pomocą suwmiarki możesz ustalić średnicę pierścionka. W tej metodzie liczy się precyzja pomiaru i szybkość jego wykonania. Bo w końcu nie chcemy, aby właścicielka biżuterii zorientowała się o swoich brakach w szkatułce. Zalecamy również zwrócić uwagę na którym palcu noszony jest mierzony przez nas pierścionek. Mówi się, że idealnie dopasowany pierścionek zaręczynowy powinien bez problemu wchodzić na czwarty palec lewej ręki.
  3. Możesz pożyczyć noszony przez ukochaną pierścionek i udać się z nim do jubilera, który za pomocą specjalnego trzpienia będzie w stanie odczytać rozmiar.

Stawiasz na zakupy online? Możesz poprosić nas o pomoc. Przy wątpliwości chętnie służymy poradą i pomagamy dobrać rozmiar obrączki. Wiemy, że wybór rozmiaru biżuterii na lata to nie lada wyzwanie – w szczególności, gdy chcesz kupić pierścionek zaręczynowy.

Ciekawostki

  • Najpopularniejsze rozmiary pierścionków to: 11, 12, 13, 14
  • Najczęstszy rozmiar pierścionka to: 13
  • Pomiar palca u lewej ręki będzie się różnić od prawej.
  • Europa ma znacznie większą dokładność rozmiarów pierścionków od USA.
  • Najczęściej wybierany pierścionek na prezent to klasyczny złoty model z diamentem.
  • Dla jubilera niewłaściwy rozmiar to nie problem – niemal zawsze można dokonać korekty.
  • Łatwiej pierścionek na prezent powiększyć, niż pomniejszyć.

Najlepszy rozmiar wybrany? Koniecznie sprawdź naszą autorską ofertę złotych pierścionków.