♦ Darmowa dostawa od 190 PLN ♦

Jakie są próby złota i co oznaczają - grafika
18 listopada 2022

Jakie są próby złota, co oznaczają?


Planujesz zakup biżuterii, ale nie wiesz jakie są próby złota i co oznaczają? Jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule wyjaśnimy, która próba jest najlepsza do wykonania biżuterii oraz postaramy się wytłumaczyć, dlaczego złoto 333 ciemnieje. Dlatego jeśli planujesz zakup na lata, koniecznie zapoznaj się z treścią i wybierz odpowiednią ozdobę, która spełni Twoje oczekiwania.

Co oznaczają próby złota?

Każdy wyrób jubilerski musi być oznaczony przed dopuszczeniem do sprzedaży. Wybite próby złota oznaczają zawartość złota czystego w danym produkcie. Dla przykładu wyrób z numerem 585 posiada 58,5% czystego złota, a znak 333 określa zawartość czystego kruszca na poziomie 33,3%. Resztę stopu złota stanowią dodatki, dzięki którym można uzyskać m.in. różne kolory metalu szlachetnego. Muszę być one wybite na biżuterii przez złotnika lub Urząd Probierczy. Dodatkowo każdy jubiler powinien obok wybitnej próby umieszczać osobisty logotyp. Dzięki czemu patrząc na wybite oznaczenia wiemy, ile jednostek czystego złota jest w wyrobie oraz kto wykonał daną biżuterię. Nabitą próbę złota można zobaczyć pod lupką lub „gołym okiem” na tyle biżuterii. To jaką stop ma próbę ma wpływ na jakość złotej biżuterii oraz wpływa na ogólną zawartość wagową czystego metalu szlachetnego.

Podstawowe próby złota – jakie są?

Do produkcji biżuterii używane są wybrane rodzaje próby złota. Część z nich jest charakterystyczna dla danego regionu lub okresu powstania biżuterii. Oto spis prezentujący jakie są najpopularniejsze próby złota w wyrobach jubilerskich.

  • Wysoka próba 750 – 18-karatowe złoto. Zawartość czystego złota jest na poziomie 75% i może występować w wielu kolorach (żółtych, białym i różowym). Ze względu na wysoką zawartość czystego kruszca wyroby te są stosunkowo miękkie, ale nie zmieniają koloru i utrzymują swój blask. Dla przykładu białe złoto próby wyższej często wybierane jest do wykonania kolczyków z diamentami lub zawieszek z innymi kamieniami w wysokiej cenie.
  • Próba 585 – złoto 14-karatowe. W takim stopie znajduje się 58,5% czystego złota. Domieszki dodawane do stopu mają wpływ na finalny kolor biżuterii oraz na ogólną twardość i wytrzymałość. Podczas noszenia nie ciemnieje, dzięki czemu ta próba złota uchodzi za kruszec wysokiej jakości.
  • Niższa próba 333 – inaczej 8-karatowe, często wybierane ze względu na niższą cenę wyrobu. Dlaczego złoto 333 ciemnieje? To proste! Taka próba zawiera tylko 33,3% czystego złota, a resztę stanowią domieszki, które w kontakcie z kosmetykami, perfumami oraz tlenem zmieniają kolor. Zaletą biżuterii o niższej próbie jest niższa cena oraz stosunkowo wysoka odporność na zarysowania. Udaje się to osiągnąć dzięki małej zawartości czystego metalu.

Używana biżuteria próby może mieć takie jak: 500 (50%, czyli w 1 g wyrobu, 0,5 grama czystego złota) lub 375 (37,5% kruszcu).

Polskie cechy probiercze

Chcąc określić zawartość czystego kruszcu, należy odnaleźć cechę probierczą próby złota. W Polsce symbolizuje ją głowa rycerza. Litery oznaczają dany Urząd Probierczy, który dopuścił wyrób do obrotu, zaś zawartość złota określa liczba.

PróbaKaratyZawartość czystego złotaCecha probiercza
99924-karatowe99,9 %
96023-karatowe96%
75018-karatowe75%
58514- karatowe58,5%
50012-karatowe50%
3759-karatowe37,5%
3338-karatowe33,3%

Jaką próbę złota wybrać?

Biżuteria złota musi być odporna na wszelkie ślady czasu oraz powinna nie zmieniać koloru podczas noszenia. Biorąc pod uwagę trwałość oraz jakość najlepsza próba do codziennego noszenia to 585. Taka biżuteria będzie stosunkowo odporna na zarysowania i nie będzie zmieniać koloru. Dlatego warto w wyborze postawić na złoto 14 k. Jaka to próba na tle innych stopów? W porównaniu z tańszą 333, próba 585 nie będzie ciemnieć w kontakcie z wodą, kosmetykami oraz perfumami. W biżuterii wyższa próba oznacza lepszą jakość. Jednak szlachetna próba 750 będzie lepiej sprawdzać się w przypadku kolczyków i zawieszek. Do wyrabiania pierścionków lub złotych obrączek najlepsza będzie próba 585. Ten rodzaj metalu szlachetnego najlepiej sprawdzi się do codziennego noszenia.

Ile karatów ma “czyste złoto”?

Czyste złoto ma 24-karaty i mówi się, że jest to próba 999. Nie występuje w formie biżuterii, ponieważ jest za miękkie i nieodporne na zarysowania. Jest to najwyższa próba, jaką można otrzymać. Zawiera 99,9% czystego kruszcu i występuje najczęściej w postaci sztabek inwestycyjnych. Nie jest ono używane jako złoto jubilerskie – nie wykonuje się z niego ozdób. Korzysta się z niego do tworzenia stopów lub w pozłotnictwie do pokrywania innego metalu. Biżuteria wykonana z srebra lub mosiądzu pokrywana jest cienką złotą warstwą.

Jak sprawdzić złoto bez próby?

Jeśli chcesz sprawdzić próbę bez wybitej cechy probierczej to musisz się udać do najbliższego złotnika. Badania próby złota odbywają się na specjalnym kamieniu probierczym lub specjalistycznym sprzęcie. Niezależnie czy są to stare obrączki ślubne czy inne wyroby złotej biżuterii, rzeczoznawcza na miejscu będzie w stanie określić zawartość czystego metalu szlachetnego w wyrobie.