-10% przy zapisie do Newsletter’a ♦ Darmowa dostawa od 190 PLN

Właściwości pereł grafika
30 października 2021

Właściwości pereł


Naturalne właściwości pereł znane są ludziom od lat. W końcu nie bez powodu otaczają się nimi najbardziej rezolutne kobiety na ziemi. Noszone dodają wdzięku, uroku oraz pewności siebie. Naturalne piękno to nie jedyna cecha, która wyróżnia te szlachetne kamienie. W perłach skumulowana jest ponadczasowa moc, która pozytywnie oddziałuje na zdrowie oraz samopoczucie. Więc jeśli zastanawiasz się czy naszyjnik z pereł to ozdoba dla Ciebie i jakie może mieć właściwości, to jesteś w dobrym miejscu. Tu poznasz wszystkie rodzaje pereł, historię powstania i znajdziesz inspirację do codziennych stylizacji.

Właściwości pereł słodkowodnych i słonowodnych

Dobroczynne właściowści pereł słodkowodnych i słonowodnych są cenione tak jak ich nietuzinkowe piękno. Działają pozytywnie na każdego, kto wchodzi w ich posiadanie. Mówi się, że skumulowana w nich moc sprowadza mądrość i opanowanie. Naturalna moc uspokajają w każdym wymiarze, dzięki czemu biżuteria z pereł sprzyjaja skupieniu umysłu. Taki naszyjnik sprawdzi się jako ozdoba dla każdego, kto poszukuje w swoim życiu wewnętrzengo spokoju. Ponadto właściwości pereł otwierają na czerpanie z życia i pomagają przezwyciężyć wewnętrzne lęki.

Właściwości magiczne – moc pereł

Każdy kamień szlachetny ma swoją unikatowe właściwości oraz moc. I wierzymy, że to właśnie w tym tkwi prawdziwa magia. Znaczenie pereł doceniane jest szczególne, ponieważ ich moc oddziałuje pozytywnie na samopoczucie, jak i zdrowie każdego, kto wejdzie w ich posiadanie. Właściwości magiczne pereł dodają pewności siebie i otwierają na korzystanie w pełni z życia. Ponadto zwalczają one uczucie rozdrażnienia oraz łagodzą społeczne lęki. Warto jest otoczyć się nimi podczas ważnych egzaminów. Ponieważ to właściwości magiczne pereł sprzyjają oczyszczeniu myśli i nauce. Dodatkowo kamień ten pozytywnie oddziałuje na czakrę sakralną, która odpowiada za relację innymi i magazynowanie wewnętrznej energii. Dlatego to właśnie prawdziwe perły i ich magiczne właściwości polecane są każdemu, kto nie czuje się pewnie wśród innych ludzi. Biżuteria z pereł pomoże w wyrażeniu siebie i opanowaniu negatywnych emocji. 

Właściwości zdrowotne pereł

Dużo mówi się o właściwościach zdrowotnych pereł. Cenione są w szczególności za swoje oczyszczające  z toksyn działanie. Korzystnie wpływają na trawienie oraz obniżają poziom złego cholesterolu. Ich wysoka zawartość wapnia pozytywnie oddziałuje na kondycję kości oraz zębów. Te właściwości zdrowotne pereł były znane ludziom już w starożytności. Perły oddziałują również na gospodarkę hormonalną kobiet, dzięki czemu zaleca się otaczanie nimi w czasie planowania ciąży i w jej trakcie. Nosząc naszyjnik z pereł możemy zwalczyć bóle głowy oraz uporczywe migreny. Właściwości zdrowotne pereł można również wykorzystać w przypadku problemów żołądkowych, alergiach i anemii.

Rodzaje pereł

W jubilerstwie znajdziemy dwa rodzaje pereł naturalnych – hodowlane oraz te powstałe bez ingerencji człowieka. Ponadto można podzielić je również ze względu na wode w jakich powstają. W takim podziale również wyróżniamy dwa rodzaje pereł: słodkowodne oraz słonowodne. Podczas sortowania ocenia się ich kształt, barwę, wielkość oraz połysk. Najbardziej pożądane są te w jasnych odcieniach i o okrągłym kształcie. Różne rodzaje pereł dają wiele możliwości projektantom biżuterii. Dlatego perłowe trendy bardzo szybko się zmieniają. Aktualnie na wybiegach znajdziemy wiele gatunków pereł m.in. perły barokowe, perły okrągłe oraz te w bardzo fantazyjnych nieregularnych kształtach. Choć najczęściej spotykanym odcieniem pereł jest kremowa biel, to w naturze występują również perły różowe, złote i czarne. Perła czarna ma często tęczowe refleksy i jest niezwykle cenna oraz unikatowa w produkcji biżuterii. Kolor perły zależny jest od gatunku małża oraz rodzaju wody. Zaś powierzchnia perły uwarunkowana jest w szczególności od zabarwienia wierzchnej warstwy konchioliny (rogowatej substancji budującej). Przy nierównomiernym rozmieszeniu komchioliny między warstwami masy perłowej okaz zyskuje plamistość. Takie naturalne efekty sprawiają, że ocena pereł słodkowodnych spada.

Jak powstają perły?

Zastanawiasz się jak powstają perły? Proces ich tworzenia zaczyna się od ziarenka piasku, które dostaje się wewnątrz małży. Perły pochodzenia naturalnego chcąc się pozbyć ciała obcego produkuje masę perłową, która otacza niechcianego gościa. Dzięki temu jak powstają perły każdy egzemplarz jest inny, wyjątkowy. Można je odnaleźć zarówno w słodkich, jak i słonych wodach. Perły powstają samoistnie, jak i z pomocą człowieka w specjalnych hodowlach. Te najczęściej znajdują się na otwartych wodach mórz, gdzie mogą powstawać najładniejsze okazy. Dzięki czemu małża funkcjonuje w naturalnym środowisku czerpiąc z niego co najlepsze, ale jest chroniona przed czyhającymi na nią niebezpieczeństwami drapieżników. Właściwości pereł hodowanych są takie same, jak tych powstałych w naturze. Naturalne perły występują stosunkowo rzadko i stanowią niecałe 10% rynku. Produkcją pereł hodowanych najczęściej zajmują się Chiny oraz Japonia.

Właściwości pereł naturalnych

Symbolika pereł

Choć w niedalekiej przeszłości perły symbolizowały cierpienie oraz żałobę, to tak naprawdę prawdziwa symbolika pereł wiąże się z tym co najlepsze: mądrością, czystością, uczciwością i niewinnością. Dlatego utożsamiane one były od wieków z dziewiczym pięknem. Nosiły je głównie młode kobiety ze względu na ich pro zdrowotne właściwości. Wierzono, że noszone na szyi pozytywnie oddziałują na płodność oraz chronią przed złym urokiem czy klątwą. Symbolika pereł czerpie również z ich powstania. Uważało się, że jako dar z głębi mórz, perła może być darem z najdalszego zakątka serca. Dzięki czemu perły stały się symbolem prawdziwej i pięknej miłości. Jednak wokół tego kamienia krąży przesąd mówiący, że należy je kupować sobie samemu. Jednak nie zapominajmy, że symbolika pereł od lat łączyła, a nie dzieliła zakochanych w sobie ludzi.

Pielęgnacja pereł

Perły niestety nie są nieśmiertelne jak reszta kamieni szlachetnych. Mówi się, że odpowiednio zadbany naszyjnik będzie służył pokoleniom jakieś 100-150 lat. Jednak, aby perła została w szkatułce jak najdłużej to należy unikać kontaktu z wodą i kosmetykami (w szczególności perfumami). Niszczejąc traci swój naturalny blask i może nawet pękać lub się łuszczyć. Ponieważ wszystkie perły mają niską odporność na zgniecenia należy nie zarażać ich na nacisk oraz mocne upadki. Ściąganie naszyjnika przed kąpielą oraz przechowywanie w odpowiednim pudełku będzie wystarczającą ochroną dla ulubionego naszyjnika z pereł.

Właściwości pereł: kobieta ma na sobie naszyjnik z kamieni naturalnych i pereł.

Jak nosić perły?

Naszynik z klasycznych pereł słodkowodnych lub słonowodnych ma 40 cm długości i potocznie nazywa się go kołnierzem. Dłuższy naszyjnik to tzw. opera, a kilka sznurów pereł o różnych długościach to garnitur. Perły białe są najchętniej wybierane i noszone przez kobiety sukcesu. Spotkać można je zarówno w kultowych serialach takich jak „Seks w wielkim mieście”, „Gotowe na wszystko”, „Friends” oraz na okładkach najmodniejszych czasopism. Warto nosić perły, bo dzięki nim każda stylizacja nabiera wdzięku oraz animuszu.

Z czym nosić perłową biżuterię?

Naszyjnik lub choker z pereł można nosić zarówno solo, jak i w parze z ulubionym łańcuszkiem. Ich wdzięk podkreśli zarówno urok skromnej jak i ekstrawaganckiej stylizacji. Białe perły idealnie łączą się ze złotym łańcuszkiem, jak i kolorowymi kamieniami. Pasują niemal do wszystkiego, a właściwości magiczne pereł dodają odwagi i animuszu. Ozdobić perłami można również mocne stylizacje – połączenie ich z masywnymi srebrnymi łańcuchami to umacniający się trens na światowych wybiegach.

Bo jak mawiała Jackie Kennedy “Perły są zawsze odpowiednie”.

Polecane produkty

drobne perełki na szyję
Zobaczarrow_right

Choker na szyję z pereł

219,00 235,00 
Monika ma na szyi choker z pereł,
Zobaczarrow_right

Choker z dużych pereł

219,00 235,00 
Symbol zastępczy
Zobaczarrow_right

219,00 235,00 
Naszyjnik z czarnych pereł tęczowych na jasnym materiale.
Zobaczarrow_right

Naszyjnik z czarnych pereł tęczowych

229,00 245,00