Dzień darmowej dostawy! ♦ Do -15% na wybrane produkty.  ♦ Obdaruj unikatowym zestawem biżuterii na lata.

Właściwości pereł grafika
30 października 2021

Właściwości pereł


Naturalne właściwości pereł znane są ludziom od lat. W końcu nie bez powodu otaczają się nimi najbardziej rezolutne kobiety na ziemii. Noszone dodają wdzięku, uroku oraz pewności siebie. Naturalne piękno to nie jedyna cecha, która wyróżnia te szlachetne kamienie. W perłach skumulowana jest ponadczasowa moc, która pozytywnie oddziałuje na zdrowie oraz samopoczucie. Więc jeśli zastanawiasz się czy naszyjnik z pereł to ozdoba dla Ciebie, to jesteś w dobrym miejscu. Tu dowiesz się wszystkiego o tych szlachetnych darach mórz.

Właściwości pereł

Jak powstają perły?

Proces powstawania pereł zaczyna się od ziarenka piasku, które dostaje się wewnątrz małży. Ten chcąc się pozbyć ciała obcego produkuje masę perłową, która otacza niechcianego gościa. Dzięki czemu każda perła jest inna, wyjątkowa. Perły można odnaleźć zarówno w słodkich, jak i słonych wodach. Powstają one samoistnie, jak i z pomocą człowieka w specjalnych hodowlach. Te najczęściej znajdują się na otwartych wodach mórz, gdzie mogą powstawać najładniejsze okazy. Dzięki czemu małża funkcjonuje w naturalnym środowisku czerpiąc z niego co najlepsze, ale jest chroniona przed czyhającymi na nią niebezpieczeństwami drapieżników.

Jakie są rodzaje pereł?

W jubilerstwie używa się zarówno pereł hodowlanych, jak i tych pochodzenia naturalnego – powstałych bez ingerencji człowieka. Podczas sortowania pereł ocenia się ich kształt, barwę, wielkość oraz połysk. Najbardziej pożądane są te w jasnych odcieniach i o okrągłym kształcie. Jednak aktualnie na wybiegach królują te o nieregularnych kształtach, czyli tzw. perły barokowe. Choć najczęściej spotykanym odcieniem pereł jest kremowa biel, to w naturze występują one również w różowych, żółtych, czarnych oraz tęczowych barwach. Klasyczny naszyjnik z pereł ma najczęściej 40 cm długości i potocznie nazywa się go kołnierzem. Dłuższy naszyjnik to tzw. oprea, a kilka sznurów pereł o różnych długościach to garnitur.

Właściwości pereł naturalnych

Moc pereł 

Każdy kamień szlachetny ma swoją unikatową moc. W szczególności perły, które oddziałują zarówno na samopoczucie jak i zdrowie każdego, kto wejdzie w ich posiadanie. Warto jest otoczyć się nimi podczas ważnych egzaminów czy stresujących sytuacji. Ponieważ perły sprzyjają skupieniu i oczyszczeniu myśli. Naturalne właściwości pereł pozytywnie oddziałują na czakrę sakralną, która odpowiada za relację innymi i magazynowanie wewnętrznej energii. Dlatego naszyjnik z perłą polecany jest każdemu, kto nie czuje się pewnie wśród innych ludzi. Skumulowana w perłach moc dodaje pewności siebie i otwiera na czerpanie z życia. Ponadto zwalczają one uczucie rozdrażnienia oraz łagodzą społeczne lęki.

 

Lecznicze właściwości pereł

Mówi się, że biżuteria z pereł oczyszcza organizm z toksyn i innych niepotrzebnych składników. Korzystnie działa na trawienie oraz obniża poziom złego cholesterolu. Ich wysoka zawartość wapnia pozytywnie oddziałuje na kondycję kości oraz zębów. Co znane było już ludziom w starożytności. Perły oddziałują również na gospodarkę hormonalną kobiet, dzięki czemu zaleca się otaczanie nimi w czasie planowania ciąży i w jej trakcie. Nosząc naszyjnik z pereł możemy zwalczyć bóle głowy oraz uporczywe migreny. Zaleca się je również w przypadku problemów żołądkowych, alergiach i anemii.

 

Jak dbać o perłowy naszyjnik?

Perły niestety nie są nieśmiertelne jak reszta kamieni szlachetnych. Mówi się, że odpowiednio zadbany naszyjnik będzie służył pokoleniom jakieś 100-150 lat. Jednak, aby to się stało należy unikać kontaktu z wodą i kosmetykami (w szczególności perfumami). Perła niszczejąc traci swój naturalny blask i może nawet pękać lub się łuszczyć. Ponieważ perły nie są też tak twarde, należy też uważać, aby ich nie zgnieść. Ściąganie naszyjnika przed kąpielą oraz przechowywanie w odpowiednim pudełku będzie wystarczającą ochroną dla ulubionego naszyjnika z pereł.

Właściwości pereł: kobieta ma na sobie naszyjnik z kamieni naturalnych i pereł.

Jak nosić perłowe ozdoby

Naszyjnik lub choker z pereł można nosić zarówno solo, jak i w parze z ulubionym łańcuszkiem. Ich wdzięk podkreśli zarówno urok skromnej jak i ekstrawaganckiej stylizacji. Perły idealnie łączą się ze złotym łańcuszkiem, jak i kolorowymi kamieniami. Pasują niemal do wszystkiego. Umacniającym się aktualnym trendem na światowych wybiegach jest połączenie pereł z masywnymi, srebrnymi łańcuchami. Bo jak mawiała Jackie Kennedy “Perły są zawsze odpowiednie”.