♦ Darmowa dostawa od 190 PLN ♦ -10% na pierwsze zakupy przy zapisie do Newsletter’a

Właściwości pereł grafika
30 października 2021

Właściwości pereł


Naturalne właściwości pereł znane są ludziom od lat. W końcu nie bez powodu otaczają się nimi najbardziej rezolutne kobiety na ziemi. Noszone dodają wdzięku, uroku oraz pewności siebie. Naturalne piękno to nie jedyna cecha, która wyróżnia te szlachetne kamienie. W perłach skumulowana jest ponadczasowa moc, która pozytywnie oddziałuje na zdrowie oraz samopoczucie. Więc jeśli zastanawiasz się czy naszyjnik z pereł to ozdoba dla Ciebie i jakie może mieć właściwości, to jesteś w dobrym miejscu. Tu poznasz wszystkie rodzaje pereł, historię powstania i znajdziesz inspirację do codziennych stylizacji.

Właściwości pereł

Dobroczynne właściowści pereł są cenione tak jak ich nietuzinkowe piękno. Działają pozytywnie na każdego, kto wchodzi w ich posiadanie. Mówi się, że skumulowana w nich moc sprowadza mądrość i opanowanie. Naturalne właściwości pereł uspokajają w każdym wymiarze, dzięki czemu biżuteria z pereł sprzyjaja skupieniu umysłu. Taki naszyjnik sprawdzi się jako ozdoba dla każdego, kto poszukuje w swoim życiu wewnętrzengo spokoju. Ponadto właściwości pereł otwierają na czerpanie z życia i pomagają przezwyciężyć wewnętrzne lęki.

Właściwości magiczne pereł

Każdy kamień szlachetny ma swoją unikatowe właściwości oraz moc. I wierzymy, że to właśnie w tym tkwi prawdziwa magia. W szczególności perły, które oddziałują zarówno na samopoczucie jak i zdrowie każdego, kto wejdzie w ich posiadanie. Właściwości magiczne pereł dodają pewności siebie i otwierają na korzystanie w pełni z życia. Ponadto zwalczają one uczucie rozdrażnienia oraz łagodzą społeczne lęki. Warto jest otoczyć się nimi podczas ważnych egzaminów. Ponieważ to właściwości magiczne pereł sprzyjają oczyszczeniu myśli i nauce. Dodatkowo kamień ten pozytywnie oddziałuje na czakrę sakralną, która odpowiada za relację innymi i magazynowanie wewnętrznej energii. Dlatego to właśnie peły i ich magiczne właściwości polecane są każdemu, kto nie czuje się pewnie wśród innych ludzi. Biżuteria z pereł pomoże w wyrażeniu siebie i opanowaniu negatywnych emocji. 

Właściwości zdrowotne pereł

Dużo mówi się o właściwościach zdrowotnych pereł. Cenione są w szczególności za swoje oczyszczające  z toksyn działanie. Korzystnie wpływają na trawienie oraz obniżają poziom złego cholesterolu. Ich wysoka zawartość wapnia pozytywnie oddziałuje na kondycję kości oraz zębów. Te właściwości zdrowotne pereł były znane ludziom już w starożytności. Perły oddziałują również na gospodarkę hormonalną kobiet, dzięki czemu zaleca się otaczanie nimi w czasie planowania ciąży i w jej trakcie. Nosząc naszyjnik z pereł możemy zwalczyć bóle głowy oraz uporczywe migreny. Właściwości zdrowotne pereł można również wykorzystać w przypadku problemów żołądkowych, alergiach i anemii. 

Rodzaje pereł

W jubilerstwie znajdziemy dwa rodzaje pereł naturalnych – hodowlane oraz te powstałe bez ingerencji człowieka. Ponadto można podzielić je również ze względu na wode w jakich powstają. W takim podziale również wyróżniamy dwa rodzaje pereł: słodkowodne oraz słonowodne. Podczas sortowania ocenia się ich kształt, barwę, wielkość oraz połysk. Najbardziej pożądane są te w jasnych odcieniach i o okrągłym kształcie. Różne rodzaje pereł dają wiele możliwości projektantom biżuterii. Dlatego perłowe trendy bardzo szybko się zmieniają. Aktualnie na wybiegach królują rodzaje pereł o nieregularnych kształtach m.in. perły barokowe. Choć najczęściej spotykanym odcieniem pereł jest kremowa biel, to w naturze występują one również w różowych, żółtych, czarnych oraz tęczowych barwach. Klasyczny naszyjnik z pereł ma 40 cm długości i potocznie nazywa się go kołnierzem. Dłuższy naszyjnik to tzw. opera, a kilka sznurów pereł o różnych długościach to garnitur. 

Jak powstają perły?

Zastanawiasz się jak powstają perły? Proces ich tworzenia zaczyna się od ziarenka piasku, które dostaje się wewnątrz małży. Ten chcąc się pozbyć ciała obcego produkuje masę perłową, która otacza niechcianego gościa. Dzięki temu jak powstają perły każdy egzemplarz jest inny, wyjątkowy. Można je odnaleźć zarówno w słodkich, jak i słonych wodach. Perły powstają samoistnie, jak i z pomocą człowieka w specjalnych hodowlach. Te najczęściej znajdują się na otwartych wodach mórz, gdzie mogą powstawać najładniejsze okazy. Dzięki czemu małża funkcjonuje w naturalnym środowisku czerpiąc z niego co najlepsze, ale jest chroniona przed czyhającymi na nią niebezpieczeństwami drapieżników.

Właściwości pereł naturalnych

Symbolika pereł

 

Symbolika pereł wiąże się z tym co najlepsze: mądrością, czystością, uczciwością i niewinnością. Dlatego utożsamiane one były od wieków z dziewiczym pięknem. Nosiły je głównie młode kobiety ze względu na ich pro zdrowotne właściwości. Wierzono, że noszone na szyi pozytywnie oddziałują na płodność oraz chronią przed złym urokiem czy klątwą. Symbolika pereł czerpie również z ich powstania. Uważało się, że jako dar z głębi mórz, perła może być darem z najdalszego zakątka serca. Dzięki czemu perły stały się symbolem prawdziwej i pięknej miłości. Jednak wokół tego kamienia krąży przesąd mówiący, że należy je kupować sobie samemu. Jednak nie zapominajmy, że symbolika pereł od lat łączyła, a nie dzieliła zakochanych w sobie ludzi.

Jak dbać o perłowy naszyjnik?

Perły niestety nie są nieśmiertelne jak reszta kamieni szlachetnych. Mówi się, że odpowiednio zadbany naszyjnik będzie służył pokoleniom jakieś 100-150 lat. Jednak, aby to się stało należy unikać kontaktu z wodą i kosmetykami (w szczególności perfumami). Perła niszczejąc traci swój naturalny blask i może nawet pękać lub się łuszczyć. Ponieważ perły nie są też tak twarde, należy też uważać, aby ich nie zgnieść. Ściąganie naszyjnika przed kąpielą oraz przechowywanie w odpowiednim pudełku będzie wystarczającą ochroną dla ulubionego naszyjnika z pereł.

Właściwości pereł: kobieta ma na sobie naszyjnik z kamieni naturalnych i pereł.

Jak nosić perłowe ozdoby?

Naszyjnik lub choker z pereł można nosić zarówno solo, jak i w parze z ulubionym łańcuszkiem. Ich wdzięk podkreśli zarówno urok skromnej jak i ekstrawaganckiej stylizacji. Perły idealnie łączą się ze złotym łańcuszkiem, jak i kolorowymi kamieniami. Pasują niemal do wszystkiego, a ich właściwości dodają odwagi i animuszu. Umacniającym się aktualnym trendem na światowych wybiegach jest połączenie pereł z masywnymi, srebrnymi łańcuchami. Bo jak mawiała Jackie Kennedy “Perły są zawsze odpowiednie”.