Jak dbać o biżuterię?
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego biżuteria z babcinej szkatułki po tylu latach wciąż wygląda jak nowa? Otóż znamy na to sposób. Najważniejszy jest pierwszy krok: wybór materiałów z których tworzone są ozdoby. Nasze babcie bardzo dobrze wiedziały, że prawdziwa biżuteria powstaje jedynie z metali i kamieni szlachetnych. A o ulubiony pierścionek trzeba odpowiednio się troszczyć. Warto również zadbać o przechowywanie biżuterii w odpowiednich warunkach. Jeśli chcesz poznać sposoby na czyszczenie biżuterii domowymi sposobami lub inne wskazówki, które pomogą zachować jej piękno to jesteś w dobrym miejscu.
Jak dbać o biżuterię – ogólne zasady
Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących pielęgnacji biżuterii. Ważne jest zdejmowanie biżuterii przed snem oraz przed kąpielą. Ważne jest bezpieczne przechowywanie – ozdoby należy odkładać do zamkniętych pudełek. Pamiętajmy, że od tego są również specjalne szkatułki. Ochrona biżuterii jest bardzo ważna i aby nam długo służyła ważne jest zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym. W końcu nikt nie lubi momentu, gdy zrywają się ulubione cienkie łańcuszki. Kolejnym nawykiem sprzyjającym kondycji biżuterii jest unikanie jej kontaktu z kosmetykami i perfumami. Wystarczy tylko pamiętać o tym, aby używać ulubionych perfum przed ubraniem naszyjnika, a krem nakładać na dłonie bez pierścionków. W ten sposób unikniemy ciemnienia oraz matowienia naszej biżuterii i utrzymamy piękno na dłużej. Kolejną wskazówką utrzymującą naturalny blask wyrobów jest przechowywanie ich osobno, w specjalnych pudełkach dołączanych przez nas do zamówienia czy też przegrodach szkatułki. Przechowywanie biżuterii w odpowiednich warunkach uchroni powierzchnię przed zarysowaniami oraz zminimalizuje proces ciemnienia srebrnych elementów. Ta zasada przyda się również w czasie podróży. Bo przecież nie ma nic gorszego niż splątane łańcuszki czy niespodziewane pamiątki w formie rys na powierzchni. Jeśli zaś zauważysz zmatowienie powierzchni, postaw na czyszczenie biżuterii specjalną ściereczką. Pocierając nią delikatnie nadasz swoim wyrobom świeżego look’u, a nawet usuniesz drobne zarysowania powierzchni. Bo w BEMOON staramy się dbać o biżuterię i jej niegasnący blask nawet na odległość.
Domowe sposoby czyszczenia złota – uniwersalne porady
Do niedawna pastą do zębów czyszczono biżuterię ze złota. Z pewnością każdy słyszał o starej złotej zasadzie babci, która pomagały w utrzymaniu blasku wyrobów. Jednak odradzamy korzystania z ogólnodostępnych past, które obecnie mają stanowczo więcej substancji ścierających niż kilkadziesiąt lat temu. Zamiast tego, aby czyścić złotą biżuterię polecamy namoczyć ją w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń i delikatnie pocierać miękką szczoteczką. W ten sposób usuniemy zalegający w szczelinach kurz i brud. Tak wyczyszczoną biżuterię należy przetrzeć specjalną ściereczką do polerowania złotej biżuterii. Czyszczenie złotej biżuterii można również zlecić jubilerowi – koszt takiej usługi powinien wynieść około 20 PLN.
Jak wyczyścić srebrną biżuterię?
W odróżnieniu od złota biżuteria srebrna ciemnieje – utlenia się. Dlatego szczególnie należy uważać na kontakt srebrnej biżuterii z wodą czy z potem. A najlepiej zadbasz o srebro trzymając je w zamkniętym, ciemnym pudełku czy szkatułce – z dala od wody i promieni słonecznych.
Co zrobić gdy srebro ciemnieje?
Poddawanie srebra procesowi rodowania opóźnia jego proces naturalnej oksydacji. W momencie gdy biżuteria ciemnieje należy przetrzeć ją specjalną ściereczką do pielęgnacji biżuterii. Jest to najszybszy sposób na przywrócenie blasku pierścionków srebrnych czy kolczyków srebrnych. Można również zamoczyć wyrób w roztworze letniej wody z płynem do mycia naczyń i łyżeczką sody oczyszczonej. Jest to najlepszy sposób na naszyjniki srebrne, które ciężko doczyścić ściereczką. Możesz również czyścić srebro w specjalnych płynach dostępnych w sklepach jubilerskich.
Jak dbać o biżuterię z kamieniami szlachetnymi?
Każdy kamień, który powstaje w środowisku naturalnym ma swoje unikatowe “upodobania”. Dla przykładu naszyjnik z pereł szczególnie nie lubi kontaktu z perfumami czy innymi kosmetykami. A ametysty, rubiny, opale, agaty i kwarce mają niską tolerancję na promienie słoneczne. Trzymając biżuterię z tymi kamieniami z dala od szkodliwych czynników unikniemy niezamierzonej zmiany barwy ulubionego pierścionka czy kolczyków. Najlepiej czyścić biżuterię z perłami za pomocą miękkiej szmatki (na sucho). Zadbaj o przechowywanie kamieni szlachetnych oraz zapewnij im ochronę przed uderzeniami. Ochrona delikatnej powierzchni biżuterii to podstawa. Jeśli zauważysz, że kamień jest matowy możesz przetrzeć je również suchą szmatką.
Znajdź dla siebie ponadczasowy złoty pierścionek, personalizowany naszyjnik lub choker na szyję.
Dbaj o swoją biżuterię i ciesz się jej niegasnącym blaskiem.