♦ Darmowa dostawa od 190 PLN ♦

20 marca 2021

Jak dbać o biżuterię?


Zastanawialiście się kiedyś dlaczego biżuteria z babcinej szkatułki po tylu latach wciąż wygląda jak nowa? Otóż znamy na to sposób. Najważniejszy jest pierwszy krok: wybór materiałów z których tworzone są ozdoby. Nasze babcie bardzo dobrze wiedziały, że prawdziwa biżuteria powstaje jedynie z metali i kamieni szlachetnych. A o ulubiony pierścionek trzeba odpowiednio się troszczyć. Dlatego należy pamiętać, że choć naturalne piękno biżuterii jest nieśmiertelne, to jej forma może okazać się delikatna.

Jak dbać o biżuterię ze złota i srebra – główne zasady

Istnieje kilka uniwersalnych zasad dotyczących pielęgnacji biżuterii. Przede wszystkim nie należy wykonywać prac domowych w ulubionych wyrobach oraz kłaść się w nich spać. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń mechanicznych. W końcu nikt nie lubi momentu zerwania się ulubionego łańcuszka lub poszukiwań zagubionego kamienia. Kolejnym nawykiem sprzyjającym kondycji biżuterii jest unikanie jej kontaktu z kosmetykami i perfumami. Wystarczy tylko pamiętać o tym, aby używać ulubionych perfum przed ubraniem naszyjnika, a krem nakładać na dłonie bez pierścionków. W ten sposób unikniemy ciemnienia oraz matowienia naszej biżuterii. Kolejną wskazówką utrzymującą naturalny blask wyrobów jest przechowywanie ich osobno, w specjalnych pudełkach dołączanych przez nas do zamówienia czy też szkatułkach. Tak dbając o swoją biżuterię unikniemy zarysowań powierzchni jak i czernienia srebrnych elementów. Ta zasada przyda się również w czasie podróży. Bo przecież nie ma nic gorszego niż splątane łańcuszki czy niespodziewane pamiątki w formie rys na powierzchni. No i nie zapomnij o ściereczce do polerowania metali szlachetnych, którą dołączamy do każdego zakupu. Pocierając nią delikatnie nadasz swoim wyrobom świeżego look’u, a nawet usuniesz drobne zarysowania powierzchni. Bo w BEMOON staramy się dbać o biżuterię i jej niegasnący blask nawet na odległość.

Jak dbać o złotą biżuterię

Domowe sposoby czyszczenia złota

Do niedawna pasta do zębów była jednym z nielicznych przyjaciół złotej biżuterii. Z pewnością każdy słyszał o starym sposobie babci na utrzymanie blasku wyrobów. Jednak odradzamy korzystania z ogólnodostępnych past, które obecnie mają stanowczo więcej substancji ścierających niż kilkadziesiąt lat temu. Zamiast tego, aby wyczyścić swoją złotą biżuterię polecamy namoczyć ją w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń i delikatnie pocierać miękką szczoteczką. W ten sposób usuniemy zalegający w szczelinach kurz i brud. Tak wyczyszczoną biżuterię należy przetrzeć specjalną ściereczką do polerowania powierzchni.

Jak dbać o biżuterię srebrną?

Srebrna biżuteria w odróżnieniu od złota ulega utlenieniu. Co w praktyce oznacza widoczne ciemnienie wyrobów. Dlatego szczególnie należy uważać na kontakt srebrnej biżuterii z wodą czy z potem. A najlepiej zadbasz o srebro trzymając je w zamkniętym, ciemnym pudełku czy szkatułce – z dala od wody i promieni słonecznych.

Co zrobić gdy srebro ciemnieje?

Poddawanie srebra procesowi rodowania opóźnia jego proces naturalnej oksydacji. W momencie gdy nasza biżuteria ciemnieje należy przetrzeć ją specjalną ściereczką do pielęgnacji biżuterii. Można również zamoczyć wyrób w roztworze letniej wody z płynem do mycia naczyń i łyżeczką sody oczyszczonej.

Jak dbać o biżuterię z kamieniami?

Każdy kamień, który powstaje w środowisku naturalnym ma swoje unikatowe “upodobania”. Dla przykładu naszyjnik z pereł szczególnie nie lubi kontaktu z perfumami czy innymi kosmetykami. A ametysty, rubiny, opale, agaty i kwarce mają niską tolerancję na promienie słoneczne. Trzymając biżuterię z tymi kamieniami z dala od szkodliwych czynników unikniemy niezamierzonej zmiany barwy ulubionego pierścionka czy kolczyków.

Znajdź dla siebie ponadczasowy złoty pierścionek, personalizowany naszyjnik lub choker na szyję.

Dbaj o swoją biżuterię i ciesz się jej niegasnącym blaskiem.